Yatırım Yaparken Dikkat !

küçük yatırımcı dikkat!

Küçük Yatırımcı Kendini Nasıl Korur

piyasaya girdiğimizde her pazarda olduğu gibi burada da dolandırıcılar üçkağıtçılar sahtekarlar oldukça fazla riskli bir piyasa burada yatırım yaparken dikkat etmemiz gereken hususlar var. Bu yazımız da yatırımcı kendisini nasıl korur nasıl koruması gerekir yatırım yaparken nelere dikkat etmelidir. bunlara değineceğiz.

yatırımcı piyasaya girdiğinde kendisini koruması gerekir çünkü mal canın yongasıdır  paranız giderse canınız yanar yatırımcı piyasada kendisini nasıl korumalı nasııl alım veya satım yapmalı

yatırımcı kesinlikle tüyoyla yatırım yapmamalı unutulmamalıdır ki tüyo‘nun verilmesi suçtur tüyo veriliyorsa %99.9 yanlıştır. manipülasyon tuzağıdır.

yatırımcı sadece fiyatlar yükseliyor veya hacim artıyor diye yatırım yapmamalı bunların nedenlerini inceleyip yapmalıdır.

yatırımcı kesinlikle hissi duygularla hareket etmemelidir. yapılan iş ticarettir somut bir olaydır.Temenni dilek hayalle sonuca varılmaz.

hisse fiyatları bir anda uçuyor  aşırı yükseliyor diye yatırım yapılmaz bu yükselişin nedeni hakkında bilgi aranır bir bilgi bir neden bulunamıyorsa yatırım yapılmaz.

yatırımcı dedikodulara kulak asmamalıdır hiçbir bilgiyi sorgulamadan kabul etmemelidir.sosyal medyada yada forum sitelerindeki yazılara göre hareket etmemelidir.

Bilginin güvenli kaynağı şirketin defter değerleri ve şirketin SPK ya bildirip KAP ta yayımlanan bilgilerdir.

Piyasada hatta ulusal kanallarda bile haberler çıkar ama o haberlere dikkat edin uzmanlar şunu söylüyor derler ama hiçbir zaman o uzmanların kim olduğu bilinmez sadece algı yaratılır.yatırımcı sadece verileri dikkatte alması gerekir

yatırımcının yatırımda kullandığı para kesinlikle gözden çıkarabileceği miktarda olmalıdır. Evini arabasını satıp veya yaşam standartlarını zora sokacak kredilerle yatırım yapmamalıdır.

piyasada daha önceleri dolandırıcılığa konu olmuş manipülasyonda kullanılmış şirketlere dikkat etmelidir

yatırımcı yatırımı yaparken kesinlikle bir hedef fiyat belirleyip bu fiyatta da mutlaka gereğini yapmalıdır.

YATIRIMCI DİKKATLİ GÖZÜ, KULAĞI AÇIK VE KESİNLİKLE DİSİPLİNLİ OLMALIDIR.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>