Viop Nedir ? Viop ta Nasıl İşlem Yapılır ?

VİOP

Viop nedir?

Viop nedir’i cevaplarken viop’un açılımından başlayalım viop yani vadeli işlem ve opsiyon piyasası nedir

İsminden de anlaşılacağı üzere bir vade ve opsiyon söz konusudur. Belirli bir vade içinde işlem gören ve opsiyona sahip sözleşmelerin alınıp satıldığı piyasadır. İşlem gören bu sözleşmelerin diğer adı Türev araçlar olarak geçmektedir. Bu piyasayı biraz tanıyalım viop 2005 yılında İzmir de açılmıştır.

İşlem hacmi büyüyen  piyasa daha sonra BİST  bünyesine girmiştir.Vadeli işlem sözleşmeleri belirli vadeler içinde işlem görür bu vadeler  bir yıl için 2-4-6-8-10-12. ayların son günleri vade sonudur.

Viopta Nasıl İşlem Yapılır?

Viop u diğer piyasalardan ayıran en önemli özellikte budur yaptığınız alım yada satım işlemi hangi vade sözleşmesiyse o vade sonunda otomatik olarak pozisyon kapanır.Vade içinde hertürlü alım satım sebesttir.Viop da kaldıraç söz konusudur her kontrat türü için sadece belirlenen teminat miktarıyla sözleşmenin değiri kadar alım satım yapma hakkı tanır.Kar- zarar günlük olarak hesaba yansıtılır.Viop kaldıraç etkisiyle daha yüksek kar etme imkanı sunarken aynı kaldıraç etkisi yüksek zararlara sebebiyet verebilir bu sebep ile Viop daha fazla uzman desteği ile ve daha dikkatli  yatırım yapılması gereken risk katsayısı yüksek bir piyasadır.Viop nedir sorusunun cevabı bu şekilde herkese bol kazançlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>