Temel Analiz Nedir ? Temel Analiz Ne İşe Yarar ?

temel-analiz-nedir

 Temel analiz nedir ?

 Temel analiz nedir sorusunun da cevabı yine kendi içindeki temel kelimesinde saklıdır. Temel dediğimiz şey değerlerin,oluşumların dayandığı sağlam somut dayanaklardır.Nedir mesela bu değerler KAP a bildirilen her bilgi menkul değerin yöneticilerinin yaptığı açıklamalar vb. Tabi ki sadece  tek bir menkul değerle ilgili bilgiler kullanılıyor demek temel analiz için çok yanlış olur temel analiz ülke siyaseti,ülkenin jeopolitik gelişmelerdeki yeri, ekonomisinin dünyadaki yeri ve sosyal yaşam koşullarının eğilimleri ne kadar geniş bir yelpazedir  ülkeyle ve menkul değerle ilgili bütün bilgilerin toplanıp bu bilgilerin kendi alanında incelenip gelecekle ilgili yorum ve tahmin yapılmasına temel analiz denir.

 Temel analiz ilk önce genel bir ekonomi analizi yapar ülkenin ekonomik durumu işsizlik rakamları ,cari açık ,büyüme verileri,siyasi istikrar ülkedeki enflasyon ve faiz oranları bunlar gibi genel  ekonomi hakkında fikir verebilecek bilgileri toplarlar ve inceleyip sonuç cıkarırlar.

temel analiz daha sonra yatırım yapacağı sektör hakkında bilgi toplar  sektörün yıllık satışları kapasitesi ve dünyadaki büyümesi gibi sektörel bilgileri değerlendirir .Son olarakta yatırım yapacağı şirketin ekonomik verilerini inceler öz sermayesi dönen varlıkları bilanço ve ara dönem mizanları inceler ve piyasanın yönü şirketin değerini ve yatırım yapılabilirmi yapılamaz mı geleceği hakkında öngörüde bulunurlar. Sermaye piyasalarında hiçbir analiz şekli size kesin sonuç vermez sadece yanlış karar olasılıklarınızı azaltır. Bol kazançlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>