Teknik Analiz Grafik Çeşitleri

Teknik Analiz Grafik Çeşitleri

Teknik analiz dediğimizde aklımıza grafikler bu grafiklerin değerlendirilmesine yarayan araçlar gelir. Bu yazımızda grafik çeşitlerini inceleyip onlar hakkında temel bir bilgiye sahip olacağız.

Grafik çeşitlerinden en fazla kullandığımız üç tanesini inceleyeceğiz.

 

1. Mum grafik

2. Çizgi grafik

3. Bar grafik

 

 Mum grafik 

Mum Grafik

Mum Grafik

Mum grafikler japonlar tarafından 1600 lerde geliştirilmiştir. Prinç ticareti yapan japon tüccarlar piyasada ki alım, satım fiyatlarından fiyatların yönünü tahmin etmek için geliştirmişler. Daha sonra bu yöntemin avrupaya taşınmasıyla mum grafikler tanınmış ve literatüre girmiştir. Mum grafikler çok kullanışlıdır sadece grafiğe bakarak size açılış, kapanış, en yüksek ve en düşük değerleri verir.Mum grafikler kullanışlı ve tutarlı olmasıyla günümüzde de en fazla kullanılarn grafik çeşitlerindendir

Çizgi Grafik

Çizgi Grafik

Çizgi Grafik

Çizgi grafikler grafik çeşitleri içinde en sade ve basit  grafik çeşididir bize sadece tek bir veri verir oda genellikle ayarlarında değişiklik yapılmadıysa kapanış fiyatları üzerinden bir görünüm sergiler.genel kullanımı piyasanın o anki yönünü görmek için kullanılır.

 

Bar Grafik

Bar G rafik

Bar Grafik

Bar grafik bazı yatırımcıların tercih ettiği grafik türüdür. mum grafiklere benzerler bar grafikte bize açılış, kapanış, en düşük, en yüksek değerleri aynı anda sunar.verdiği bilgiler yönünden kullanışlı bir grafiktir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>