Tahvil Nedir, Tahvil Ne Kadar Kazandır ?

Tahvil

TAHVİL NEDİR ?

Tahvil nedir sorusunun tek cevabı fakat iki anlatımı vardır bunlardan birincisi tahvil nedir diye sözlüğe baktığınızda karşınızdaki cevaptır oda şöyledir. tahvil anonim şirketler, devlet ve kamu iktisadi kuruluşları tarafından çıkarılan genel olarak faizli borçlanma senetleridir devletin tahvil ihraç etmesi yada çıkarması özel yasalar ile anonim şirketlerin tahvil çıkarması  ise ticaret kanunu hükümlerine bağlıdır. Tahviller nama veya hamiline yazılı olabilir.Tahvilin belirli bir vadesi ve faiz oranı vardır bu vade süresi zarfında piyasada işlem görür.

Tahvil nedir sorusunun diğer cevabı ise daha anlaşılır şekilde şöyledir. Tahvil nedir sorusunun teknik cevabı faizli borçlanma senedi şeklindeydi. Neden diye soralımDevlet neden tahvil çıkarır veya ihraç eder. Çünkü her sistemin olduğu gibi devletinde ekonomik bir tablosu bu tablo içinde açıklar ve fazlalıklar vardır devlet bu sistemini stabil tutabilmek için açıkları kapatırken borç alır. Bu ticareti gösteren kıymetli evrağa tahvil denir .Siz devlet tahvil aldıysanız devlete borç vermiş olursunuz bunu gösteren belgede elinizdeki tahvildir devlet size derki ben şu tarihte sana sattığım tahvili şu kadar faizle geri alacağım.

Aynı sistem anonim şirketler içinde geçerlidir. Şirketlerinde ekonomik sistemlerini dengelemek için veya yapacağı yatırımlara finansman sağlamak için tahvil çıkarır.şirket tahvili aldığınızda şirkete borç vermiş olursunuz bu tahvillerde de belirli bir süre ve faiz oranı vardır.Faiz oranında size getiri sağlar bu sebeble  tahvil nedir in cevabı en genel anlamda tahvil sabit  getirili bir yatırım aracıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>