MACD Nedir? MACD Nasıl Okunur?

MACD

MACD – MOVING AVERAGE

CONVERGENCE DIVERGENCE

MACD indikatörü en çok bilinen ve en fazla kullanılan indikatördür diyebiliriz.

12 günlük hareketli ortalamanın 26 günlük hareketli ortalamadan çıkarılmasıyla yani farkıyla elde edilen bir veridir.9 günlük üssel hareketli ortalama ilekesişmesinden al-sat sinyalleri üretilir.

MACD genel olarak piyasayla orantılı hareket eder ve çok tutarlı sonuçlar verir. Al-sat sinyali üretilmesinin diğer bir yolu ise sıfır noktasının aşağı veya yukarı kesilmesiyle olur. MACD değeri sıfır noktasının altındaysa aşırı satım, sıfır noktasının üzerindeyse aşırı alım bölgesinde sayılır. MACD göstergesinin sıfırın üzerindeki bölgede olması boğa piyasasının hakim olduğu ve yukarı trendin başladığı veya sürdüğü öngörülür.

Aynı şekilde tam tersi sıfırın altındaki bir göstergede bize ayı piyasası ve trendin aşağı yönlü başlamış olması veya devam ediyor olduğunu gösterir. İleri düzey teknik analiz çalışmaları yapan yatırımcılar MACD periyot değerlerini değiştirerek farklı periyotlar içinde veri üreterek kullanabilirler.Genel olarak tutarlı bir hareket sergilediği ve anlaşılır olmasından dolayı yatırımcıların ilk tercihlerinden biridir. Herkese bol kazançlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>