Hisse Senedi Nedir ? Hisse Senedi Çeşitleri Nelerdir ?

ORDU-KOOPERATIFI-ORKO-HISSE-SENEDI-50-LIRA__94450915_0

HİSSE SENEDİ NEDİR ?

Hisse senedi nedir ? sorusunun teknik cevabı şöyledir.

Hisse senedi çıkarma yetkisine sahip şirketler veya kamu iktisadi teşekküllerinin ,ortaklarının sermayedeki paylarını belgelendirmek için cıkardıkları  kıymetli evraktır.

HİSSE SENEDİ ÇEŞİTLERİ

Hamiline Ve Nama  Yazılı Hisse  Senetleri:

Kıymetli evrak üzerinde belirli  bir isim belirtilmemiş  evrağı elinde bulundurana sermayeden pay hakı tanıyor ise bu hisse senedi hamiline isse senedi denir.kıymetli evrağın üzerinde evrağın sahibi belirtiliyor ise nama yazılı hisse senedidir.

Adi  Ve İmtiyazlı Hisse Senetleri:

Hisse senedi Sahiplerine eşit haklar tanıyor ise  hisse senedi adi hisse senedidir.Hisse senedi sahibine şirket yönetime katılma, kara ortak olma ve oy hakkı tanıyorsa imtiyazlı hisse senedidir.

Bedelli Ve Bedelsiz Hisse Senetleri:

Bedelsiz hisse senedi ,şirketin büyüyen sermayesini cıkardığı hisse senetleriyle karşılıksız olarak sermayede payı olanlara payı oranında dağıtılmasıdır bu şekilde dağıtılan senetler bedelsiz  hisse senetleridir .

Bedelli hisse senetleri  şirketlerin kendilerie kaynak sağlamak amacı ile bedelli sermaye artırımı ile cıkartıkları nominal veya yüksek değerden sattıkları hisselerdir .

Primli Ve Primsiz Hisse Senetleri:

Hisse senedi üzerinde yazan değerden ihraç ediliyorsa  Primsiz hisse senedi adı verilir

Hisse senedi nominal değerinden daha yüksek bir değerden ihraç ediliyorsa primli hsse senedi adı verilir

Kurucu Ve İntifa Hisse Senetleri:

Şirket karına ortaklık hakkı veren fakat şirket yönetimine katılma hakkı vermeyen ve  sermaye payını temsil etmeyen hisse senetleri kurucu hisse senetleridir.şirketten alacağı olanlara alacaklarına karşılık veya şirketin aldığı bir hizmetin bedeli olarak çıkarılan senetler intifa hisse senetleridir.intifa hisse senetleri ortaklık hakkı sağlamaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>