Eylül Ayı Getiri Şampiyonu…

images (1)

EYLÜL AYI GETİRİ ŞAMPİYONU…

Türkiye istatistik kurumu verilerine göre tüketici fiyat endeksi ve üretici fiyat endeksi indirgendiğinde yani yatırım araçlarının reel getirileri hesaplandığında eylül ayında yatırım araçlarından amerikan dolarının en yüksek getiriye sahip olduğunu açıkladı. Türkiye istatistik kurumunun açıkladığı Diğer finansal yatırım araçları ise şunlar. BİST, DİPS (Devlet iç borçlanma senedi),Altın, Euro ve mevduat faizi yatırımcılarını zarara uğrattı.

Üretici fiyat endeksi (ÜFE) ve tüketici fiyat endeksi (TÜFE) indirgendiğinde eylül ayın da doların getirisinin yüksek olmasının en önemli sebeplerinden iki si şöyle bir Türkiye’nin etrafında ve içinde gelişen olaylardan dolayı paramızın değer kaybetmesi ve amerikan merkez bankasının (FED) faiz artırımı yönünde ki beklentilerin artması bu yükselişin başlıca sebepleridir.

Bu açıklamada dikkatimizi çeken diğer bir yön ise devlet iç borçlanma senedi (DİBS) ve  mevduat faizi’nin zarar ettirmesi nasıl oluyor ?

Şöyle ki saydığımız sabit getirili yatırım araçlarının getiri oranları yani faiz oranları ülkemizdeki enflasyon oranın dan düşük kalması ile sermayemiz aradaki fark oranında değer kabediyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>