Borsa Nedir ? Borsaya Nasıl Girilir ? Borsada İşlem Nasıl Yapılır ?

borsa-nedir

Borsa nedir?

Borsa nedir sorusunu cevaplamak için daha önce ne olduğunu anlattığımız hisse senedi nedir  kısaca üzerinden geçelim hisse senedi şirket sermayesinin en küçük payını gösteren kıymetli evraktır.    Borsa nedir sorusunun cevabı da burada başlar bu hisse senetlerinin sahibi olan şirketler ile bu şirketlerde pay sahibi olmak isteyen yatırımcıları buluşturan  kurumsal pazara veya piyasaya  borsa denir. Borsa da sadece hisse senedi  değil döviz ve farklı emtialarda yer bulur bunların da alım satımı yapılır.

Yatırım araçları içinden yatırımcı borsayı tercih ettiyse yapması gerekenler şunlardır. Kendisine en yakın ki  bu benim için çok önemli her türlü olumlu olumsuz durumda karşımda birini bulabilmek telefonun ucunda eli kolu bağlı kalmamak.Aracı kurumların sermaye piyasası kurulundan yetki belgesi olması  ve BİST’ten üyelik belgesi almış olması gerekir. Bu  aracı kurumlarla görüşüp kendisine sunulan imkanlar , alım satım maliyetleri ve benzeri konularda bilgi alıp kendisine verilen  cevaplara göre bir seçim yapıp aracı kurumda hesap açması gerekir. Artık yatırımcı borsadadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>