Aracı Kurum Nasıl Seçilir ?

Hangi Aracı Kurum

Aracı Kurum Seçimi- Aracı Kurumda Hesap Açma

Her gün ekonomi haberlerini okuyarak ekonomi kanallarını seyrederek veya eşimizin dostumuzun kendisinin içinde olduğu piyasayı tavsiye etmesiyle bizde sermaye piyasasına girmeye karar verdik

şimdi ne yapmalıyız para nereye yatırılır? Nereden alınır? nereden satılır?Alınır satılır da güvenli mi?

İşte yatırım yapmaya karar vermiş olan yatırımcı adayı ilk işi bir aracı kurumda hesap açması olacaktır.Yatırımcı hangi aracı kurumda hesap açacağını belirlemesi lazım bunu nasıl yapması gerektiği hakkında bilgi sunalım. Aracı kurum nasıl seçilir dediğimizde birinci kriter şu olmalıdır.

hangi aracı kurum?

Seçeceğimiz aracı kurumun kesinlikle SPK tarafından yetkilendirilmiş bir aracı kurum olması gerekir .SPK tarafından alım satım işlemini gerçekleştirebileceği iznin olması demektir. Olmazsa olmaz.

Tabi ki bizim beklentilerimizde önemlidir aracı kurumdan hangi hizmetleri beklediğimizi belirlememiz gerekir

Bir çok aracı kurumla görüşmek iyidir.Aracı kurumlarla görüşüp belirlediğimiz beklentileri karşılayıp karşılamadıklarını sormak ve ona göre değerlendirmek gerekir.

Aracı kurumun yakınlığı yada uzaklığı teknolojinin bu kadar ilerlediği devirde  bir çok kişiyi rahatsız etmez ama yakın olması sizin yüz yüze muhatap bulmanızı sağlar.

Aracı kurumların yaptığı kesintileri ve işlemlerdeki komisyon oranları değişkendir. Bu oranlar kurumdan kuruma değişir.Önemli bir kriterdir nede olsa bizimde amacımız para kazanmak.

Aracı kurumlarla komisyon oranları için kesinlikle pazarlık edin.

Aracı kurumlarla yaptığınız görüşmeler sonucunda size en uygun gelen arıcı kurumu belirledikten sonra geriye prosedürler kalır.

Prosedürlerde oldukça önemlidir çünkü belirlediğiniz yatırım aracına  göre imzalayacağınız sözleşme değişir.sözleşmeleri en ince ayrıntısına kadar okuyup SPK’ nun size verdiği kendinizi korumanızı sağlayan bu sözleşmelerdir.sözleşmelerde yazanlar sizin kanuni haklarınızı etkiler.

Yukarıda yazanlara dikkat edilirse iyi bir aracı kurum seçilmiş olur ve güvenle hesap açılmış olur.

Herkese bol kazançlar

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>